Międzynarodowy Dzień Radiologii

8 listopada obchodzimy  MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ RADIOLOGII. Święto to upamiętnia Wilhelma Röntgena, który w 1895  roku dokonał odkrycia promieniowania X, za co w 1901 roku został uhonorowany nagrodą Nobla. Do dnia dzisiejszego Komitet Noblowski przyznał ponad 20 nagród za odkrycia kładące podwaliny pod współczesną diagnostykę obrazową❗️
☢️ Promieniowanie wynalezione przez niemieckiego fizyka pozwala prześwietlać ludzkie ciało, „zajrzeć” do wnętrza organizmu bez konieczności przeprowadzania operacji chirurgicznej, wykrywać i oceniać złamania kości, diagnozować zapalenie płuc oraz leczyć i łagodzić objawy chorób nowotworowych. Jest to obecnie jedna z najważniejszych i najszybciej rozwijających się dziedzin współczesnej medycyny. Obrazowanie pozwala bowiem nie tylko na czas wykryć zmiany chorobowe, ale także wdrożyć i zaplanować odpowiednie leczenie🩺
Dzisiejsze święto ma na celu zwiększenie świadomości dotyczącej wartości jaką radiologia wnosi do bezpiecznej opieki nad pacjentami, a także propagowanie kluczowej roli jaką radiolodzy i technicy elektroradiologii odgrywają w systemie opieki zdrowotnej. W zakres diagnostyki obrazowej wchodzi obecnie wiele rodzajów badań takich jak: radiologia klasyczna, ultrasonografia, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny.
📣Międzynarodowy Dzień Radiologii jest także okazją do przedstawienia Państwu ZAKŁADU DIAGNOSTYKI OBRAZOWEJ, który znajduje się w strukturach łukowskiego Szpitala. W Zakładzie wykonywane są kompleksowe badania przy użyciu najnowocześniejszego i bezpiecznego sprzętu. Dysponujemy nowoczesną aparaturą diagnostyczną oraz zespołem specjalistów, którzy w ciągu roku wykonują u naszych pacjentów ponad 45 tyś. badań. W ramach Zakładu działają Pracownie:
✅Rentgenodiagnostyki Ogólnej (RTG)
✅Rezonansu Magnetycznego (MRI)
✅Tomografii Komputerowej (TK)
✅Mammografii
✅Ultrasonografii (USG)
✅Elektroencefalografii (EEG)
✅Audiometrii.
Zawód radiologa to odpowiedzialna profesja. To od jego diagnozy zależy dalsza terapia i leczenie Pacjenta. Radiolog wykonuje badania, które obrazują ciało człowieka przy pomocy ultradźwięków, pola magnetycznego oraz promieniowania rentgenowskiego. Sporządza również opis wykonanego zdjęcia , interpretuje je i stawia diagnozę. Priorytetem radiologii jest diagnoza pacjenta przy możliwie najniższej dawce promieniowania, a w niektórych przypadkach także leczenie przez zespoły radiologii zabiegowej.
🎊Z okazji dzisiejszego święta wszystkim Radiologom, Technikom Radiologii i Osobom pomagającym w udzielaniu tych świadczeń składamy życzenia zdrowia i pomyślności zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Wyrażamy jednocześnie podziw i podziękowanie za trud włożony w zdobycie wiedzy, jej ciągłe poszerzanie oraz działania wspomagające wszystkich pacjentów w ich powrocie do zdrowia. Życzymy Państwu satysfakcji z wykonywanego zawodu, dużo energii i wytrwałości w codziennej pracy!
Dyrekcja SPZOZ w Łukowie
image_pdfimage_print
  1. /
  2. Aktualności
  3. /
  4. Międzynarodowy Dzień Radiologii
Skip to content