Światowy Dzień Krwiodawcy

DZIEN KRWIODAWCYCorocznie 14 czerwca obchodzimy ŚWIATOWY DZIEŃ KRWIODAWCY ustanowiony w dniu urodzin Karla Landsteinera, austriackiego immunologa, który w 1901 odkrył grupy krwi, za co w roku 1930 otrzymał Nagrodę Nobla. Święto ustanowiono w 2004, aby symbolicznie uhonorować wszystkich ludzi którzy bezinteresownie dzielą się krwią – HONOROWYCH DAWCÓW KRWI.
Propagowanie tego dnia ma także zwiększać świadomość społeczeństwa jak bezcenne jest oddawanie krwi. Bez honorowego krwiodawstwa, bez ludzi dobrowolnie i bezpłatnie oddających krew nie można byłoby przeprowadzić zabiegów, operacji, leczyć i ratować istnień ludzkich. Hasło tegorocznego Światowego Dnia Krwiodawcy „ODDAJ KREW I SPRAW BY ŚWIAT TĘTNIŁ”  ma w swoim przesłaniu podkreślić zasadniczy wkład Honorowych Dawców Krwi w utrzymywanie tętniącego życiem świata.
Ważnym elementem wpływającym na funkcjonowanie krwiodawstwa i krwiolecznictwa jest skuteczna publiczna służba krwi, która stanowi ważne ogniwo systemu opieki zdrowotnej. W Polsce pacjentom dostęp do bezpiecznej krwi i produktów krwiopochodnych w wystarczającej ilości oraz odpowiednio wysokiej jakości zapewniają poszczególne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
Wszystkim Honorowym Krwiodawcom składamy serdeczne podziękowania jak i wyrazy uznania za godną naśladowania postawę, dzięki której można ratować życie ludzkie. Dziękujemy Państwu za ten DAR ŻYCIA–DAR KRWI !!!
image_pdfimage_print
  1. /
  2. Aktualności
  3. /
  4. Światowy Dzień Krwiodawcy
Skip to content