Przygotowanie do badania MRI

 

 1. 4h przed badaniem nie należy spożywać posiłków.
 2. Z uwagi na czas trwania badania (od kilkunastu do kilkudziesięciu minut), podczas którego Pacjent musi pozostawać nieruchomo, przed badaniem nie należy pić płynów,
  w szczególności moczopędnych (np. kawy, herbaty i napojów energetycznych). Bezpośrednio przed badaniem należy opróżnić pęcherz moczowy.
 3. Nie ma potrzeby zmiany sposobu przyjmowania leków (badanie MR nie zaburza przebiegu prowadzonego leczenia farmakologicznego, a środki cieniujące stosowane w badaniach MR nie wchodzą w interakcje z innymi lekami i są w całości wydalane).
 4. Na badanie należy przynieść aktualny (do 7 dni) wynik poziomu kreatyniny.
 5. Na badanie należy zgłosić się w ubraniu przylegającym do ciała, bawełnianym, bez żadnych elementów metalowych (guzików, nitów, zamków błyskawicznych itp.).
 6. Nie należy nakładać makijażu (w szczególności na okolice oczu) oraz używać lakieru lub żelu do włosów.
 7. Ze względów bezpieczeństwa na badanie należy przyjść z osobą towarzysząca.
 8. Na badanie należy zabrać 0,5l wody niegazowanej, w celu wypicia na polecenie personelu,
  nie wcześniej.
 9. Na badanie należy przynieść kopie poprzednio wykonanych badań RTG, TK oraz MR.
 10. Na dzień przed badaniem nie należy spożywać alkoholu oraz przyjść na badanie wypoczętym.
 11. Przed badaniem należy zdjąć takie przedmioty jak biżuteria, ozdoby z włosów, okulary, zegarek, aparat słuchowy, protezy zębowe. Należy opróżnić kieszenie.
 12. Z uwagi na duże prawdopodobieństwo ich zniszczenia, do Pracowni MR nie wolno wnosić: telefonów komórkowych, kart kredytowych, zegarków ani innych urządzeń magnetycznych
  i elektronicznych.
 13. Ze względów bezpieczeństwa do pracowni MR nie wolno wnosić żadnych ruchomych przedmiotów zawierających części metalowe (np. portfela, długopisów, kluczy, metalowych identyfikatorów, zapinek magnetycznych).

 

W PRZYPADKU GDY PAN/PANI JEST PO ZABIEGU OPERACYJNYM GDZIE ZOSTAŁ WSZCZEPIONY JAKIKOLWIEK  ELEMENT OBCY NA BADANIE NALEŻY ZGŁOSIĆ SIĘ Z PASZPORTEM TEGO  PRZEDMIOTU LUB ZAŚWIADCZENIEM OD LEKARZA WYKONUJĄCEGO ZABIEG LUB KIERUJĄCEGO NA BADANIE, POTWIERDZAJĄCYM, ŻE DANY MATERIAŁ JEST BEZPIECZNY DO ZBADANIA W POLU MAGNETYCZNYM.

W sytuacji, gdy Pacjent zgłosi się bez wyżej wymaganych dokumentów badanie nie zostanie wykonane !!!.

image_pdfimage_print
Skip to content