Poczta pneumatyczna

W dniu dzisiejszym w SPZOZ w Łukowie uruchomiona została POCZTA PNEUMATYCZNA. Koszt inwestycji to ponad 571 tys. zł w całości sfinansowane z dotacji od Ministerstwa Zdrowia❗️
Poczta pneumatyczna to system szybkiego przesyłania próbek materiału biologicznego za pomocą rurociągów z oddziałów szpitalnych do Laboratorium🔬 Po zakończeniu remontu Apteki Szpitalnej poczta będzie służyła także do  transportu leków💊 Szybkość przesyłania próbek wynosi 2,5 m/s. Ogółem system tworzy 13 punktów – tj. stacji, które wyposażone są w czytniki do odczytu chipów pojemników.  System umożliwia automatyczne wysyłanie i powrót pojemników transportowych do ustalonych stacji pocztowych, w oparciu o informacje zapisane w pojemniku (w chipie zaprogramowany jest adres stacji macierzystej i docelowej). Do napędu systemu poczty służy dmuchawa o wydajności (mocy) pozwalającej na transport przesyłek z odpowiednią prędkością. Specjalistyczne oprogramowanie zapewnia udokumentowanie wszystkich procesów, czas wysłania i odbioru przesyłki. System ponadto pozwala na tworzenie raportów statystycznych, rejestr usterek, wizualizację ruchu przesyłek i możliwość zdalnego serwisowania.
Poczta pneumatyczna w szpitalu przyczynia się do wzrostu jakości świadczonych usług medycznych m.in. poprzez zmniejszenie kosztów i czasu niezbędnego na dostarczenie przesyłki, ułatwienie i usprawnienie pracy personelu oraz ograniczenie kontaktów międzyludzkich – w dobie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

image_pdfimage_print
  1. /
  2. Aktualności
  3. /
  4. Poczta pneumatyczna
Skip to content