Zapraszamy przyszłe mamy!!!

Przybliżając mieszkańcom powiatu nasz Szpital przedstawiamy Oddział Neonatologiczny.
Drogie Mamy w naszym Szpitalu odbywają się PORODY RODZINNE. Opiekujemy się zarówno noworodkami zdrowymi, jak i wcześniakami urodzonymi od 32 tygodnia ciąży. Nad bezpieczeństwem noworodków czuwa wykwalifikowany personel medyczny👩‍⚕️, który sprawuje opiekę nad dzieckiem, nadzoruje jego pielęgnację prowadzoną przez matkę, przekazuje mamom jak najwięcej informacji, wskazówek i rad, aby mogły prawidłowo i bezpiecznie pielęgnować swojego maluszka🤱
Opieka nad noworodkami zdrowymi sprawowana jest w systemie Rooming-in, co oznacza wspólny pobyt na sali matki z dzieckiem. Taki system daje mamie możliwość stałego kontaktu z maluszkiem💞Dla dziecka z kolei wspólny pobyt z mamą to ogromne poczucie bezpieczeństwa i możliwość budowania i pogłębiania więzi emocjonalnej💖 Pierwsze przeżyte razem chwile są fundamentem do prawidłowego rozwoju noworodka.
Tradycją naszego oddziału jest promowanie karmienia piersią. Celem edukacji w tym zakresie jest kształtowanie umiejętności prawidłowego i skutecznego karmienia oraz uświadamianie mamom jego znaczenia w rozwoju dziecka.
 
➡️Problemy związane z karmieniem piersią w naszym Szpitalu pomaga rozwiązywać certyfikowany doradca laktacyjny położna Oddziału Położniczo-Ginekologicznego i Patologii Ciąży mgr Edyta Orzeł, nr tel. 501 677 684. PORADNIA LAKTACYJNA czynna jest we wtorki i czwartki w godz. 12.00-14.00.
➡️PORADY LEKARSKIE w zakresie karmienia noworodków udzielane są przez Kierownika Oddziału Neonatologicznego, dr n. med. Justynę Domosud – specjalistę neonatologii, w środy w godz. 15.00-17.00 oraz 18.00-20.00, pod nr tel. 504 197 197.
➡️W przypadku powikłań należy skontaktować się z naszym POGOTOWIEM LAKTACYJNYM czynnym całą dobę, pod nr tel. 25 798 2000 – 9 wew. 245 lub 278.
 
W Oddziale wykonywane są BADANIA PRZESIEWOWE, które mają na celu wczesne wykrycie niektórych wrodzonych wad rozwojowych noworodka i wdrożenie postępowania leczniczego. Badania te umożliwiają wykrycie chorób, które nie dają charakterystycznych objawów klinicznych, a nie leczone prowadzą do zaburzeń rozwoju, ciężkiego upośledzenia umysłowego, a nawet śmierci. Do badań przesiewowych noworodków wykonywanych w pierwszych dniach życia należą:
✅badanie przesiewowe dotyczące fenyloketonurii, hipotyreozy, mukowiscydozy, wrodzonego przerostu nadnerczy (WPN), rdzeniowego zaniku mięśni (SMA),
✅badanie przesiewowe słuchu,
✅badanie przesiewowe pulsoksymetrem.
 
W przypadku noworodków wymagających leczenia:
✅dysponujemy wszystkimi dostępnymi metodami diagnostycznymi, w tym diagnostyką ultrasonograficzną (wykonujemy USG przezciemiączkowe centralnego układu nerwowego, jamy brzusznej, płuc ) oraz diagnostyką zdjęć obrazowych klatki piersiowej,
✅możliwość wykonania echo serca oraz konsultacji kardiologicznej,
✅badania laboratoryjne wykonujemy metodą mikrometod, pozwalającą na pobieranie niewielkich ilości krwi od noworodka,
✅leczenie prowadzimy zgodnie ze standardami Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego.
 
Po wypisie z Oddziału dzieci mogą być objęte opieką funkcjonującej przy Szpitalu Poradni Neonatologicznej.
ZAPRASZAMY❗️❗️❗️